Tala Fou a le Malo Soifua Maloloina tala ISA Tala Fou

Lipoti a le CDC lamatiaga fou ile COVID Shot lona tolu

Na faʻalauiloa e le CDC se maliega faʻapitoa i luga o le atunuʻu viral genomics
Na faalauiloa e le CDC se aufaatasi

O le fana lona tolu. O a ni aʻafiaga o le soifua maloloina lautele?
E tusa ai ma lenei lipoti a le CDC i le aso, o aʻafiaga o le soifua maloloina lautele poʻo le saogalemu, e leʻi maua mai ni faʻataʻitaʻiga o ni uiga leaga ina ua uma se tui faaopoopo o le vailaʻau o le COVID-19.
CDC tauto o le a faʻaauau pea ona mataʻituina le saogalemu tui, aofia ai mo faʻaopopo COVID-19 tui.

Print Friendly, PDF & Email
  • Suesuega a le CDC ile mataituina ole saogalemu ole tuʻufaʻatasiga o tui COVID-19
  • Le mea ua uma ona iloa e uiga thfanafana e fana?
  • Faʻatasi ai ma le 306 Pfizer-BioNTech falemaʻi faʻataʻitaʻi tagata na auai, o ni faʻamatalaga le lelei i le maeʻa ai o le inumaga 3 e tutusa ma na mea ina ua maeʻa le inumaga 2.

O le a le mea ua faʻaopopo e lenei lipoti i le fana numera 3 faʻasaʻolotoina e CDC nei?

I le vaitaimi o Aukuso 12 – Setema 19, 2021, i le va o le 12,591 v-safe registrants na maeʻa le siakiina o le soifua maloloina i le maeʻa ai o tui e 3 o le tui puipuia o le mRNA COVID-19, 79.4% ma le 74.1% na lipotia mai tali atu i le lotoifale poʻo faiga faʻatonutonu. tui lona tolu; 77.6% ma le 76.5% lipotia faʻaletonu poʻo faiga faʻatonutonu ina ua maeʻa le tui lona lua, faʻatulagaina.

O a ni aʻafiaga mo le soifua maloloina lautele?

O lipoti ofo fua i le v-safe e leʻi maua ai ni faʻataʻitaʻiga leaga o uiga faʻaalia ina ua maeʻa se inumaga faʻaopopo o le vailaʻau o le COVID-19. O le a faʻaauau pea ona mataʻitu e le CDC le saogalemu o tui, e aofia ai ma vailaʻau faʻaopoopo COVID-19.

I le aso Aukuso 12, 2021, na teuteu ai e le Vaega o Meaʻai ma Vailaau Faʻafuaseʻi (FDA) Faʻatonuga Faʻafuaseʻi Faʻafuaseʻi (EUA) mo tui puipui Pfizer-BioNTech ma Moderna COVID-19 e faʻatagaina ai le faʻatautaia o se vailaʻau faʻaopopo pe a maeʻa le vaega muamua o tui puipuia i tagata agavaa feololo pe ogaoga tuipuiga puipuia (1,2). I le masina o Setema 22, 2021, na faʻatagaina ai e le FDA se vailaʻau faʻaopopo o le vailaʻau puipui o le Pfizer-BioNTech ≥6 masina talu ona maeʻa le vaega muamua i tagata e ≥65 tausaga le matua, e tele le aʻafiaga o iai COVID-19 ogaoga, poʻo latou galuega poʻo le faʻalauiloa faʻalapotopotoga e tuʻuina i latou i maualuga lamatiaga mo COVID-19 (1). Iʻuga mai le vaega 3 faʻataʻitaʻiga faʻataʻitaʻi faʻatautaia e le Pfizer-BioNTech na aofia ai 306 tagata matutua 18-55 tausaga na faʻaalia o tali leaga ina ua maeʻa mauaina le lona tolu tui faʻatautaia 5-8 masina ina ua maeʻa le 2-inumua muamua mRNA tui faʻasologa na tutusa ma i latou na lipotia ina ua maeʻa mauaina le inumaga 2; nei leaga tali atu aofia ai agamalu i feololo tui nofoaga ma faiga faiga (3). O le CDC na atiaʻe le saogalemu, o se polokalame tau le saogalemu i luga o le atamai, e tuʻuina mai ai faʻamatalaga e uiga i le leaga o le tali atu a le COVID-19.

Faʻatasi ma le faʻatagaina o se faʻaopopo fualaʻau mo tagata e iai faʻamaʻi puipuia, na faʻafouina le tulaga saogalemu e faʻatagaina ai le au resitala e ulufale i faʻamatalaga e uiga i faʻaopopo vailaʻau o vailaʻau o le COVID-19 na mauaina. I le vaitaimi o Aukuso 12 – Setema 19, 2021, o le aofaʻi o le 22,191 v-safe registrants na lipotia le mauaina o se faʻaopoopoga fualaʻau o le vailaʻau o le COVID-19. Ole toʻatele (97.6%) na lipotia mai le tui muamua 2-tui mRNA tui faʻasologa mulimuli ai ma le lona tolu tui o le tutusa tui. Faʻatasi ai ma i latou na faʻamaeʻaina le suʻesuʻega o le soifua maloloina suʻesuʻega mo uma tui 3 (12,591; 58.1%), 79.4% ma le 74.1% lipotia lotoifale poʻo faiga faʻatonutonu, faʻatulagaina, i le maeʻa ai o le vailaʻau 3, faʻatusatusa i le 77.6% ma le 76.5% na lipotia le lotoifale poʻo faʻamaumauga. tali, faʻasolosolo, ina ua maeʻa le fualaʻau 2. O nei uluaʻi suʻesuʻega e le faʻailoa mai se faʻavasegaina o uiga leaga ina ua uma se tui faaopoopo o le vailaʻau o le COVID-19; o le tele o nei uiga leaga sa agamalu pe feololo. O le a faʻaauau pea ona mataʻituina e le CDC le saogalemu o tui, e aofia ai le saogalemu o isi vailaʻau o tui COVID-19, ma tuʻuina atu faʻamatalaga e faʻataʻitaʻia ai tui puipuia ma puipuia ai le soifua maloloina lautele.

V-sefe o se ofo fua, poto-faʻavae US saogalemu vaʻavaʻaia vaʻavaʻaia; tagata tui puipuia e agavaʻa e mauaina le faʻatagaina pe laiseneina vailaʻau oloa mafai resitaraina i le saogalemu-v. O le v-saogalemu platform e faʻatagaina ai tagata resitaraina e lipotia le mauaina o se faʻaopoopoga o vailaʻau o le COVID-19 ma tagata fou e resitaraina e ulufale i faʻamatalaga e uiga i tui uma o le vailaʻau o le COVID-19 na mauaina. V-saogalemu soifua maloloina suʻesuʻega lafoina i aso 0-7 pe a maeʻa tui taʻitasi o tui ma aofia ai fesili e uiga i le 'aʻai tui nofoaga ma tali atu faiga ma aafiaga o le soifua maloloina. * Na lafoina suʻesuʻega mo le lata mai nei inumaga tui Tagata faigaluega mai le Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS) faʻafesoʻotaʻi tagata resitaraina na faʻailoa mai o togafitiga faʻafomaʻi na sailia ina ua maeʻa tui ma faʻamalosia pe faʻafaigofieina le faʻamaeʻaina o le lipoti a le VAERS, pe a faʻailoa atu.§

Faʻatasi ai ma le saogalemu o tagata na lipotia le mauaina o se vailaʻau tui COVID-19 i le vaitaimi o Aukuso 12 – Setema 19, 2021, faʻamaumauga faʻafomaʻi, tali atu i le lotoifale ma faʻatonutonu, ma aafiaga o le soifua maloloina na lipotia mai i aso 0-7 na faʻamatalaina e ala i tui (ie. , kamupanī tui na mauaina mo tui taʻitasi). Tagata na lipotia le mauaina o le muamua vasega mai eseese gaosi poʻo se gaosi oloa na le iloa pe le avanoa i le Iunaite Setete, pe 2 tui o tui ina ua maeʻa mauaina o se Janssen (Johnson & Johnson) tasi tui tui (150) na faʻateʻaina mai le auiliiliga o tali leaga ina ua maeʻa maua le faʻaopopo fualaʻau.

Na alu le taimi mai le faʻamaeʻaina o le vailaʻau autu o tui i le mauaina o se faʻaopopo fualaʻau na faʻamatalaina e le faiga o tui. Faʻatusatusa talaaga leaga na tupu i le maeʻa ai o tui 2 ma le 3 mo tagata lesitala na mauaina tui mRNA mai le fale gaosi e tasi mo tui e 3. SAS polokalama (faʻamatalaga 9.4; SAS Institute) na faʻaaoga e faʻatautaia ai auiliiliga uma. O nei vaʻavaʻaiga gaioiga na toe iloiloina e le CDC ma faʻatautaia e o gatasi ma tulafono feterale talafeagai ma tulafono a le CDC. **

I le vaitaimi o Aukuso 12 – Setema 19, 2021, o le aofaʻi o le 22,191 v-safe registrants na lipotia le mauaina o se faʻaopopo fualaʻau o le COVID-19 tui ina ua maeʻa le vaega muamua (Laulau 1). Faʻatasi ai ma nei, 14,048 (63.3%) o fafine, ma tusa ma le 30% taʻitasi na matutua 18-49, 50-64, ma 65-74 tausaga.

Ole tele o lesitala (21,662; 97.6%) na lipotia na latou mauaina le tui lona tolu mai lea lava kamupani gaosi e pei o la latou laʻasaga autu o tui mRNA, e aofia ai le 98.6% o tagata na mauaina Moderna ma le 98.2% o tagata na mauaina Pfizer-BioNTech. E toʻaititi na lesitala (341; 1.5%) na lipotia se tui tui muamua mRNA sosoʻo ai ma le faʻaopopoina o tui o le tui mRNA mai se isi kamupani gaosi, o se fualaʻau o le vailaʻau o le Janssen ina ua maeʻa mauaina le vaega muamua tui mRNA (10; 0.05%), poʻo se faʻaopoopoga tui o tui COVID-19 mai soʻo se tagata gaosi oloa pe a maeʻa le tui o Janssen (178; 0.8%).

Faʻatasi ai ma le 22,191 v-safe registrants, o le median interval mai le faʻamaeʻaina o le muamua COVID-19 vaccination series i le mauaina o se faʻaopopo fualaʻau o 182 aso (interquartile range [IQR] = 160-202 aso) (Laulau 2). Faʻatasi ai ma i latou na mauaina le 2 tui o le tui o le Janssen, o le va i le va o tui na puʻupuʻu (84 aso; IQR = 16-136 aso).

Lotoifale (16,615; 74.9%) ma faiga (15,503; 69.9%) o tali na masani ona lipotia mai ile vaiaso pe a maeʻa se fualaʻau ole vailaʻau ole COVID-19, e masani ona masani ile aso talu ona tui. O le tele o taimi na lipotia mai, o tui na tiga ai le nofoaga (15,761; 71.0%), lelava (12,429; 56.0%), ma le tiga o le ulu (9,636; 43.4%).

Faʻatasi ai ma le 22,191 faʻaopopo fualaʻau mauaina, o le aofaʻi o le 7,067 (31.8%) lipotia aʻafiaga o le soifua maloloina, ma tusa ma le 28.3% (6,287) lipotia latou te le mafai ona faia masani masani gaioiga, masani lava i le aso talu ona maeʻa tui. O togafitiga faʻafomaʻi na sailia e le 401 (1.8%) o lesitala, ma le sefulutolu (0.1%) na taofia i le falemaʻi. Mafuaʻaga mo le mauaina o togafitiga faʻafomaʻi poʻo le falemaʻi e leʻi faʻamaonia i le suesuega v-saogalemu; ae ui i lea, o tagata resitaraina na faʻailoa mai o togafitiga faʻafomaʻi na sailia ina ua maeʻa tui e faʻafesoʻotaʻi e le aufaigaluega a le VAERS ma faʻamalosia e faʻamaeʻaina se lipoti a le VAERS.

Faʻatasi ai ma le 21,658 v-safe registrants na mauaina le tui lava e tasi mo le 3 tui, 12,591 (58.1%) faʻamaeʻaina le le itiiti ifo ma le tasi le siakiina o le soifua maloloina suʻesuʻega i aso 0-7 ina ua maeʻa uma tui e 3; 79.4% ma le 74.1% lipotia faʻaletonu poʻo faiga faʻatonutonu, faʻatulagaina, i le tuʻuina atu o le vailaʻau 3, faʻatusatusa i le 77.6% ma le 76.5% na lipotia faʻamatalaga i le lotoifale poʻo faiga faʻatonutonu, faʻatulagaina, i le maeʻa ai o fualaʻau 2. Faʻatasi ai ma tagata resitaraina na mauaina 3 tui o Moderna (6,283), faʻalotoifale O faʻamatalaga na lipotia mai i le tele o taimi talu le tui 3 nai lo le tui 2 (5,323; 84.7% ma le 5,249; 83.5%; p-taua = 0.03) (ata). O tali atu i faʻafitauli na lipotia mai e seasea lava maua i le tuʻuga o le vailaʻau 3 nai lo le tui 2 (4,963; 79.0% ma le 5,105; 81.3%; p-taua <0.001).

Faʻatasi ai ma tagata resitaraina na mauaina le 3 tui o le Pfizer-BioNTech (6,308), o faʻamatalaga i le lotoifale na lipotia mai i le tele o taimi na maeʻa ai le inumaga 3 nai lo le vailaʻau 2 (4,674; 74.1% ma le 4,523; 71.7%; p-taua <0.001). O tali atu i faʻamaʻi na lipotia mai e laʻititi lava pe a uma le tui 3 nai lo le tui 2 (4,363; 69.2% ma le 4,524; 71.7%; p-taua <0.001). Faʻatasi ai ma i latou na lipotia le tiga ina ua maeʻa le tui 3 o se tui mRNA, o le tele o tali na agamalu (4,909; 51.4%) pe feololo (4,000; 41.9%); tiga ogaoga (faʻamatalaina o le tiga e mafua ai aso uma gaioiga faigata pe le mafai ai) na lipotia mai e 637 (6.7%).

Talanoaga

E oʻo mai ia Setema 19, 2021, tusa o le 2.21 miliona tagata i le Iunaite Setete na mauaina faʻasologa faʻaopoopo o tui COVID-19†† pe a maeʻa se vaega muamua. Mai ia Aukuso 12 – Setema 19, 2021, e leʻi i ai ni faʻataʻitaʻiga o ni uiga leaga na matauina i le 22,191 v-safe registrants na mauaina se faʻaopoopoga o vailaʻau o le COVID-19. Ole tele o lipoti ile lotoifale ma faʻatonutonu ole tali atu e agamalu ile feololo, le tumau, ma tele na lipotia ile aso talu ona fai tui. Ole tele o resitara na mauaina se faʻaopopo fualaʻau na lipotia mai le muamua mRNA tui faʻasologa mulimuli ai ma le lona tolu tui mai le tutusa gaosi.

O le Pfizer-BioNTech falemaʻi faʻataʻitaʻi, na aofia ai 306 tagata matutua 18-55 tausaga, na faʻaalia o tali i le maeʻa o le vailaʻau 3 na faʻatusatusa ia i latou na lipotia ina ua maeʻa vailaʻau 2 (3). Ae ui i lea, o lenei suʻesuʻega o le v-saogalemu faʻamaumauga na maua ai le tali atu i le lotoifale na sili atu ona taatele ma faʻataʻitaʻiga tali faʻaititia tele ina ua maeʻa tui 3 o Pfizer-BioNTech.

O faʻataʻitaʻiga o tali leaga na maitauina ina ua maeʻa le tui 3 o le tui o Moderna poʻo le Pfizer-BioNTech na o gatasi ma faʻamatalaga na taua muamua talu ona maua le vailaʻau 2

O le numera o lesitala na faʻailoa mai na latou mauaina le 2 tui o le vailaʻau tui a le Janssen pe na mauaina foʻi le latou faʻaopoopoga o vailaʻau mai le gaosiʻau e ese mai le latou vaega muamua na laʻititi, faʻatapulaʻaina ai ni faaiuga.

O faʻamatalaga e uiga i le saogalemu poʻo le aoga o tui ma vailaʻau o tui COVID-19 mai oloa eseʻese e faʻatapulaʻaina; ua fautuaina e le Komiti Faufautua mo le Faia o Tuipuipui (ACIP) o tagata e feololo le ogaoga ia aiaiga e maua ai le tui lona tolu o tui mRNA COVID-19 mai le kamupani lava ia e tasi e avea ma latou vaega autu.

Fautuaga CDC mo se faʻaopopo fualaʻau le aofia ai nei tagata na mauaina le tui Janssen.

I le vaitaimi na aofia ai i lenei suʻesuʻega, o fautuaga a le ACIP mo se faʻaopoopoga o vailaʻau o le vailaau tui COVID-19 sa faʻatapulaʻaina mo tagata e feololo ma o latou tuʻuaiga e oʻo lava ile faʻamalosia o le tino.

2 inumaga o tui mRNA.

O se suʻesuʻega na faia i tagata na aafia ile hemocialpromised hemodialysis na lipotia mai o tali atu i le lotoifale ma le tino pe a uma le tui 3 o le vailaʻau o le Pfizer-BioNTech e tai tutusa lava ma mea na tutupu ina ua uma le inumaga 2.¶ ¶ Talu ai nei lipoti o faʻamaʻi i tagata tuiina ma faʻateleina i le faʻateleina o siama ma le B.1.617.2 (Delta) fesuiaiga o SARS-CoV-2, o le siama e mafua ai COVID-19, i tagata tui puipuia ono mafua ai nisi tagata e saili se faʻaopopo fualaʻau i fafo atu o fautuaga. O le vaitaimi ogatotonu mai le maeʻaina o le muamua vasega i le mauaina o se faʻaopopo fualaʻau e tusa ma le 6 masina; O le mea lea, tagata faʻamuamua i le taimi o le tuʻufaʻatasia o tui COVID-19, e aofia ai tagata faigaluega soifua maloloina ma matutua matutua, ono maua se faʻaopopo fualaʻau.

O mea na maua i lenei lipoti e tusa ma le fa tapulaʻa. Muamua, o le lesitalaina i le v-saogalemu e ofo fua ma ono le o se sui o le tui US faitau aofai o tagata; o le toʻatele o tagata na aʻafia na faʻailoa mai latou o White ma le-Hispanic. Lona lua, i le vaitaimi o lenei suʻesuʻega, o faʻalaʻuga o fualaʻau na faʻatapulaʻaina i tagata e iai faʻamaʻi tuʻufaʻatasia na faʻamaeʻaina le vaega muamua o tui puipui o le mRNA COVID-19; Peitai, v-saogalemu e le aofia ai faʻamatalaga e uiga i le puipuia tulaga.

Faʻaopopo-fualaʻau mauaina e ono aofia ai tagata ei ai ma aunoa ma le puipuia o aiaiga. Lona tolu, o le mafuaʻaga mafuaʻaga i le va o tui ma falemaʻi ogaoga leaga mea leaga lipoti lipotia ina ua maeʻa tui le mafai ona faʻamautuina faʻaaogaina v-saogalemu faʻamaumauga. I le iuga, le lava faʻamatalaga na avanoa e fuafua ai faʻafitauli o le leaga faʻamatalaga ina ua maeʻa mauaina se faʻaopopo fualaʻau mai le gaosi oloa ese mai le muamua faʻasologa poʻo mo le Janssen tui.

E faʻaopopo se fualaʻau faʻaopoopo o tui mRNA COVID-19 mo tagata e feololo lava e oʻo ile faʻamalosia o le tino (5).

Na fautuaina e le CDC le tui faʻaopopo o le tui Pfizer-BioNTech ≥6 masina ina ua maeʻa le faʻasologa muamua o tui i tagata ua matutua ≥65 tausaga, tagata nonofo i nofoaga uumi tausiga, ma tagata matutua 50-64 tausaga ma faʻafitauli o loʻo i ai togafitiga faʻafomaʻi; tagata matutua 18-49 tausaga ma faʻavae tulaga faʻafomaʻi ma tagata matutua 18-64 tausaga i faʻateleina tulaga lamatia mo COVID-19 aafia ma feaveaʻi ona o galuega poʻo faʻalapotopotoga seti mafai ona maua se faʻaopopo fualaʻau faʻavae i luga o latou lava penefiti ma tulaga lamatia

O uluaʻi suʻesuʻega o le saogalemu o faʻamatalaga mai> 22,000 v-safe registrants o loʻo faʻaalia ai o tali atu i le lotoifale e fai si faʻateleina ma o faʻatonuga e faʻaititia laititi ifo pe a maeʻa le inumaga 3 o le mRNA nai lo le tui 2.

Leai se faʻamoemoega faʻafuaseʻi o tali leaga na faʻailoa mai; i latou na lipotia e agamalu i feololo ma le tumau. O le a faʻaauau pea ona mataitu e le CDC le saogalemu o isi vailaʻau o tui COVID-19. Faʻaopopo faʻamatalaga i luga o faʻafitauli leaga e fesoʻotaʻi ma tuʻufaʻatasiga eseese o tui ma taimi talu mai le maeʻaina o vaega muamua o le a taua e taʻitaʻia ai le soifua maloloina lautele.

pei lavaModerna,% (n = 10,601)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,412)Janssen,%†, § (n = 178)Aofai
(N = 22,191)
Faʻataʻatiaga 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Faʻapitoa 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Tulaga 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Faʻapitoa 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Faʻataʻatiaga 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Tulaga 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Tulaga 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Faʻataʻatiaga 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Faʻapitoa 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
itūʻaiga
fafine63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
tane35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
Leiloa1.02.100.90.500001.0
Vaitausaga, yrs
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
le nuu e sau
Sipaniolo / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Le-Hispanic / Latino87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
Leiloa4.32.804.23.6020.84.704.2
lalolagi
AI / AN0.50.700.50.502.1000.5
Asia4.95.606.17.102.114.113.65.6
Lanu uliuli5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
Lanu pa'epa'e82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Eseese ituaiga1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
ese2.14.202.10.506.31.63.02.1
Leiloa2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Faʻamatalaga: AI / AN = American Indian / Alaska Native; NHPI = Native Hawaii poʻo isi Pasefika Islander.
* Pasene o tagata na lesitalaina na faʻamaeʻaina le tusa o le tasi le saogalemu o le siakiina o le soifua maloloina i aso 0–7 ina ua maeʻa tui.
 Faʻamaumauga tui muamua.
§ Faʻaaofia ai tagata na mauaina le muamua vailaʻau e tasi le fualaʻau Janssen ma le 1 faʻaopopo fualaʻau tui mai mea na gaosia.

tali maiModerna,% (n = 10,477)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,284)Janssen,%†, § (n = 174)Aofai
(N = 22,191)
Faʻataʻatiaga 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Faʻapitoa 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Tulaga 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Faʻapitoa 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Faʻataʻatiaga 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Tulaga 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Tulaga 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Faʻataʻatiaga 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Faʻapitoa 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Aso talu mai muamua vasega, median (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Soʻo se tali atu a le 'upega tafaʻilagi80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Itching20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
tiga75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
Laveʻa25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
Sogi33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Soʻo se tali atu i faiga75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Paʻu o le tino8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Myalgia49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Fiafia31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Tatala9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Vaivai61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
fiva36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
ulu tīgā49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
tiga soofaatasi33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
faʻafāufau18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Rash2.30.701.92.504.21.61.52.1
Vomiting2.22.125.01.42.002.1001.7
Soʻo se aʻafiaga o le soifua maloloina39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Le mafai ona faia masani masani gaioiga35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Le mafai ona faigaluega pe alu i le aʻoga13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Manaʻomia togafitiga faafomaʻi2.11.401.53.006.3001.8
Telealth0.90.700.71.002.1000.8
Falemaʻi0.70.700.60.504.2000.6
Asiasiga o faʻalavelave faʻafuaseʻi0.2000.2004.2000.2
Falemaʻi0.05000.1000000.1
FaʻaaliaO aafiaga leaga ma aafiaga o le soifua maloloina na lipotia mai e tagata na mauaina le 3 tui * o Moderna (N = 6,283) poʻo le Pfizer-BioNTech (N = 6,308) tui COVID-19 ma faʻamaeʻaina e le tasi se vaʻaiga saogalemu ile siakiina ole soifua maloloina ile aso 0– 7 pe a uma fualaʻau taʻitasi, ile fua numera - United States, Aukuso 12 – Setema 19, 2021
O le ata o le siata o le pa e faʻaalia ai le leaga o aʻafiaga ma aafiaga o le soifua maloloina na lipotia e tagata na mauaina le 3 inumaga o Moderna (N = 6,283) poʻo le Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19 tui ma maeʻa ia le itiiti ifo ma le tasi le saogalemu vaʻaia o le soifua maloloina. suʻesuʻega i aso 0-7 peʻa maeʻa tui taʻitasi, e ala ile numera o tui, i le Iunaite Setete ia Aukuso 12 – Setema 19, 2021.
Print Friendly, PDF & Email

E uiga i le tusitala

Juergen T Steinmetz

O Juergen Thomas Steinmetz sa galue pea i galuega femalagaaʻi ma turisi talu mai lona talavou i Siamani (1977).
Na ia faavaeina eTurboNews i le 1999 o le muamua lugalaina lugalaina mo le lalolagi femalagaaiga turisi pisinisi.

Tuua se Faamatalaga